Ploché sluneční kolektory FPC1200A jsou určeny pro celoroční přeměnu energie slunečního záření na ohřev teple užitkové vody, podporu vytápěni a ohřev bazénu.

K největším výhodám tohoto typu kolektoru patří velmi nízká cena, při zachování vysokého výkonu.

Několik dalších výhod kolektoru FPC1200A.
– velmi vysoká mechanická odolnost
– nízká hmotnost díky využití hliníkových profilů
– rychlá instalace bez speciálního nářadí
– možnost instalace na jakoukoli střechu, stěnu, nebo volnou plochu
– jednoduchá konstrukce s dlouhou životností
– přesná výroba díky laserovému svařování

Základní sestava pro solární ohřev vody s kolektory FPC1200A

 

 

Cena celkem  23.900,- Kč + DPH

Konstrukce pro montáž kolektorů FPC: 2280,- Kč + DPH

( AL profily, nerezové držáky, šrouby – pro dva kolektory )

Sestava pro solární ohřev vody se zásobníkem teplé vody 300 ltr. a kolektory FPC1200A

Součásti sestavy:

– 2 x plochý solární kolektor FPC1200A
– Solární zásobník 300 ltr.
– Dvoucestná solární stanice  
– Separátor vzduchu
– Solární regulátor SGC 16 s českým menu
– Expanzní nádrž SOLAR 18 ltr.
– Držák exp. nádrže, nerezové připojení s revizním ventilem
– Fitinky pro připojení a spojení kolektoru FPC1200A
– Nemrznoucí kapalina do -32°C (kanystr 25 ltr)
– Odvzdušňovací ventil
– Solární kohout pro odvzdušňovací ventil
– Hořčíková ochrana

Cena celkem:  49.900,- Kč + DPH

Konstrukce pro montáž kolektorů FPC: 2280,- Kč + DPH   ( AL profily, nerezové držáky, šrouby – pro dva kolektory )

Kompaktní zásobník k solárnímu ohřevu teplé vody s čerpadlovou stanicí, regulací a kompletní elektroinstalací. Připojením potrubí a naplněním kapalinou systém oživíte zasunutím zástrčky 230V do sítě. Standardně se dvěma výměníky k ohřevu teplé vody. Spodní výměník pro ohřev teplé vody solárními kolektory a horní výměník pro dohřev bivalentním zdrojem – plynovým kotlem, automatickým kotlem na tuhá paliva apod. Možnost instalace el. topného tělesa v ½ výšky nádrže. Kvalitní dvojitý smalt. Ovládání zepředu.

Rozdělení kolektorů na ploché (deskové) a vakuové (trubicové)

Ploché kolektory – Základem plochého kolektoru je absorpční plocha. Ta je u novějších typů opatřena selektivní vrstvou, která tepelné záření velice dobře přijímá, ale nevydává.Selektivní vrstva se na absorpční plochu nanáší elektrochemicky a absorpční plocha je ve většině kolektorů tepelně izolována, pro zamezení tepelných ztrát.U kvalitního plochého kolektoru stagnační teplota běžně překračuje hodnotu 150 °C.
Vakuové kolektory – Vakuový kolektor je složen z několika skleněných trubic, ve kterých je tepelná izolace zajištěna vrstvou vakua.Síla skla trubice je cca jeden milimetr a proto je jednouz nevýhod vakuových kolektorů náchylnost na poničení – ať již při montáži, nebo vlivem námrazy, krupobití apod. Vakuové kolektory jsou díky novější konstrukci a použití vakua mylně považovány za mnohem účinnější než ploché.Dosahují vyšších stagnačních teplot a mají vyšší výkon v zimním období. Jsou proto vhodnější do systémů určených pro přitápění. Ploché kolektory však prochází neustálým vývojem a jejich účinnost se postupně zvyšuje.

Solární kolektory v ČR

Vakuové solární kolektory jsou technicky novější konstrukce, ale pro naše klimatické podmínky nejsou příliš vhodné – paradoxně kvůli jejich největší výhodě.
Tou je izolace vakuem, jenž při zimním provozu zabraňuje odtávání sněhu a zapříčiňuje, že kolektory nefungují a může také vzniknout námraza, která je může poničit. 
V klimatických podmínkách Evropy a České Republiky se nejvíce osvědčují, a jsou nejčastěji používány, právě ploché solární kolektory.
Díky své pevné konstrukci ( trzené sklo silné 4 mm ) odolávají povětrnostním vlivům – vítr, sníh, kroupy, námraza. 
Solární kolektory představují dlouhodobě výhodnou investici do úspory nákladů, protože na rozdíl od fotovoltaických panelů nedochází časem ke snížení výkonu, nebo opotřebení.
Prokázaná životnost plochých solárních kolektorů je více, jak 30let.
Vše je dáno jednoduchostí konstrukce ( žádné pohyblivé součásti, žádná elektronika ) a především použitím materiálů s velmi dlouhou životností – hliník, měď, tvrzené sklo. 
Vakuové kolektory mají vyšší výkon v zimním období a jsou proto vhodnější do systémů určených pro přitápění.
Srovnáním s plochými kolektory v celoročním provozu je rozdíl v pouze řádu procent, protože nové typy plochých kolektorů již dosahují  podobných výkonů, jako levné vakuové.
Do systémů pro ohřev TUV v našich klimatických podmínkách, jsou, vzhledem k několikanásobně vyšší ceně kvalitních vakuových kolektorů a jejich mechanické odolnosti, jasnou volbou ploché solární kolektory.   

ZAUJAL VÁS NÁŠ SOLÁRNÍ KOLEKTOR FPC1200A?

Nyní už máte jasno v tom, co potřebujete, nebo byste se naopak nejprve chtěli trochu více poradit? V obou případech jsme vám plně k dispozici!